• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRady a tipy
  • Čas na čtení:1 min. čtení

Vyděláte více na prodeji nebo na pronájmu nemovitosti?


Může přijít situace, že se neplánovaně stanete majitelem bytu a  pokud jej nevyužijete pro vlastní bydlení, budete stát před zásadním rozhodnutím, co s ním udělat. Máte dvě možnosti, jak s ním naložit. Můžete jej prodat nebo pronajmout. Podle čeho se vlastně rozhodovat? Obě varianty mají svá pro a proti. Co je výhodnější? A na čem víc vyděláte?
Realitní trh stále roste. Dnes je situace pro prodej i pronájem ideální. Jen se správně rozhodnout. Lidé mají stále větší a větší zájem o koupi nemovitostí, velmi dobře se však daří i pronájmům, a to jak dlouhodobým, tak krátkodobým.

Potřeba bydlet zkrátka musí být uspokojena. Prodat nebo pronajmout nemovitost by proto mělo být snadné. Otázkou ale zůstává, která varianta je pro vás výhodnější, a to nejen finančně.

V případě, že se rozhodnete pro prodej bytu, dostanete jednorázově větší sumu peněz, kterou můžete okamžitě investovat jinam či ji využít na nutné výdaje. Nebo můžete mít nižší, ale zato pravidelný a dlouhodobý zdroj příjmů z pronájmu.

V jakých situacích je lepší byt prodat?

– Když se o nemovitost nechcete starat.
– Když potřebujete peníze ihned.
– Když nemáte finance na potřebné opravy či rekonstrukci.
– Když máte lepší možnost, kam peníze z prodeje bytu investovat .
– Když je byt nevhodně umístěn, v problémové lokalitě.
– Když je nevhodný k pronájmu (špatná lokalita, nevšední dispozice).
– Když nechcete složitě shánět vhodného nájemníka.
Prodej bytu je časté řešení třeba v případě koupě nového. Peníze, které vám prodej bytu zajistí, můžete využít na nákup bytu nového nebo ke splacení hypotéky či jinak investovat.

Dobrým vodítkem je zjistit si průměrnou cenu nemovitostí ve vašem okolí. Pokud si řeknete „prodám byt a budu mít klid“, máte z velké části pravdu. Po vyřízení všech náležitostí už nemusíte dál nic řešit, starat se nebo zařizovat a dostanete peníze bezproblémově na účet.

Výhody prodeje:

– Máte jednorázově větší obnos peněz na investice, na splacení dluhů, úvěrů, hypotéky, rekonstrukci jiné nemovitosti, investici do lepší nemovitosti.
– Nemusíte mít starosti s prázdnou nemovitostí.
– Nemusíte řešit placení příspěvků do fondu oprav, na správu nemovitosti, daně, pojistky…
– Nemusíte hledat nájemce, starat se o administrativu, finance…
– Nemusíte investovat do rekonstrukce, pokud je byt ve špatném stavu.

Náklady na prodej:

Daň z příjmu – Sazba daně z příjmu je u fyzických osob podle §16 Zákona o dani z příjmu 15 % z prodejní ceny po odečtení výdajů.
(Platíte pokud byt vlastníte kratší dobu než 5 let.)
Provize realitní kanceláře (Připočítává se k Vaší požadované částce za nemovitost a platí ji kupující, pro Vás to tedy není žádný náklad na víc.)
Pokud nevyužijete služby realitní kanceláře: (Platíte vy jako prodávající)
– advokátní úschova cca 5 000 Kč
– vypracování kupní smlouvy 5 000 – 20 000 Kč
– zanesení do katastru 2 000 Kč
– odhad ceny nemovitosti a zhodnocení technického stavu 5 000 – 10 000 Kč
– náklady na inzerci 1 000 – 5 000 Kč
– kompenzace za čas strávený na prohlídkách a případné dojíždění 500 – 10 000 Kč
Toto je seznam toho, co pro Vás realitní kancelář v rámci standartní provize zařídí zdarma, a hlavně bez starostí s organizací. Částka se samozřejmě bude lišit nejen podle preferencí na kvalitu prodeje a inzerce, ale také i v jednotlivých realitních kancelářích. Můžete se vždy dopředu zeptat jaké služby jsou v rámci provize u Vaší realitní kanceláře zahrnuty v ceně provize. Důležité však je to, že ve finále veškeré spojené náklady na realitní kancelář platí samotný kupující ve formě rezervačního poplatku. Vy za nemovitost dostanete požadovanou částku. Nevíte si s prodejem rady? Napište nám informace o Vaší nemovitosti a náš specialista Vám pomůže

Kdy je naopak lepší byt pronajmout?

– Když nepotřebujete větší obnos peněz ihned
– Když se chcete do bytu v budoucnu nastěhovat
– Když chcete byt podržet pro Vaše děti
– Když je byt je v dobrém stavu a nepotřebuje větší rekonstrukci
– Když je byt v dobré lokalitě a vhodný k pronájmu
– Když Vám nevadí se starat se o nemovitost
– Když Vám nevadí byt půjčovat jiným lidem
– Když Vám nevadí jednání s lidmi
– Když plánujete prodej, ale nepotřebujete větší obnos peněz ihned
– Když chcete zhodnotit majetek a počkat si na lepší dobu k prodeji – Když chcete zhodnotit majetek, investovat a spořit na penzi
– Když chcete mít pravidelný (pasivní) příjem z pronájmu na dlouhou dobu
Zatímco kupce, který byt koupí, stačí sehnat jen jednoho, nájemníků se u vás může vystřídat mnoho. Sehnat spolehlivé nájemníky přitom může být běh na dlouhou trať. Musíte počítat i s tím, že byt bude třeba několik měsíců opuštěný než najdete nové zájemce nebo najdete nájemníka, který Vám nezaplatí nájem. V takovém případě pochopitelně musíte platit služby a další poplatky spojené s provozem bytu. Je nutné započítat i náklady na drobné opravy bytu. Když se něco porouchá, bude oprava zařízení zpravidla na vás jako na majitelích.

Na druhou stranu, nemovitost je pořád vaše. A pokud se nenachází v problematické lokalitě, její hodnota by měla narůstat. Kdykoli ji můžete zastavit u banky, pokud by na to přišlo a vy si potřebovali vzít hypotéku. Nebo ji můžete prodat, když vás shánění nájemníků přestane bavit a usoudíte, že pro utržené peníze máte lepší využití. Ve výsledku se jeví jako nejlepší volba, pokud nepotřebujete větší obnos peněz ihned, byt několik let držet a pronajímat a ve vhodnou dobu byt prodat. Máte tak několikaletý nájem a poté i plnou prodejní cenu.

Pokud budete mít byt hodnotě 3 000 000 Kč, po asi 7 letech pronajímání můžete dostat na nájmu celkem cca 1 000 000 Kč a až následně byt za 3 000 000 Kč prodat, celkově Vám tak byt vydělá 4 000 000 Kč. I s pronájmem Vám rádi pomůžeme.

Výhody pronájmu:

– Kvalitní nemovitost se zhodnocuje v čase, peníze v ní uložené nepožírá inflace.
– Vyžaduje minimum vašeho času ke správě majetku, investice.
– Bydlení je potřebné, pomáháte lidem, kteří si vlastní bydlení nemohou dovolit anebo nechtějí vlastnit nemovitost.
– Máte pravidelný měsíční příjem po dlouhou dobu. V případě lukrativnějšího bytu Vám může tento příjem pokrýt většinu Vašich nákladů a Vy tak můžete pracovat třeba jen na půl úvazku.

Náklady na pronájem:

Provize realitní kanceláře (Obvykle ve výši jednoho nájmu – platí nájemník.)
Byt začnete pronajímat třeba za 13 000 Kč měsíčně

– Pravidelné náklady (kontroly bytu, účtování energií a vody, drobné opravy, revize plynu, právní služby,..) až 10 000 Kč / rok
– Náklady spojené s odchodem nájemníka (převzetí bytu, úklid) 1 000 Kč – Potenciální rizika (neobsazení, neplatiči, vybydlení) až 30 000 Kč
Pokud budete pronajímat bez realitní kanceláře:
– Náklady spojené se změnou nájemníka (inzerce, výběr nájemníka, prohlídky, smlouvy, předání,..) cca 5 000 Kč
Musíte počítat s tím, že prodej bytu je jednorázovou záležitostí, kdežto pronájem je záležitostí dlouhodobou, která bude vyžadovat vaši součinnost. I tomu se však můžete vyhnout. Jako realitní kancelář jsme schopni se postarat o veškerou správu Vaší nemovitosti a řešit tak veškeré hledání nájemníků, údržbu a další potřeby související s Vaší nemovitostí.

Rozhodujte se podle finanční výhodnosti i vaší aktuální situace. Je důležité abyste věděli aktuální tržní cenu nemovitosti, kterou Vám můžeme zdarma spočítat. Poté se můžete kvalifikovaně rozhodnout, co pro vás bude lepší. Zvážit byste měli i případný budoucí rozvoj lokality. Nahlédněte proto do územních plánů.

Je možné, že v budoucnu váš byt ještě získá na ceně. Je ale možný i naprostý opak. Pokud si stále nevíte rady, zda raději prodat nebo pronajmout, můžete se nám ozvat na info@luxury-service.cz a náš specialista Vám zdarma poradí.

<?php echo do_shortcode(‘[rt_reading_time]’); ?>