Komentář: S cizím realiťákem v akci


Denisa Fidlerová (Finanční poradkyně Luxury finance): V nedávné době jsem měla možnost podívat se na koupi nemovitosti z pozice klienta. Byla jsem na prohlídce nemovitosti u jednoho realiťáka z jedné velké nejmenované společnosti.
O prodeji nemovitosti jsem věděla ještě dříve, než ji zmíněný realitní makléř nabral. Prodávající se bohužel bál, že kdyby nám to prodal napřímo, že bychom ho obrali. Paradoxně ho obral realitní makléř.

Na nemovitost jsem narazila na srealitách. Poznala jsem ji podle fotek z venku. Kromě fotek z venku tam stejně žádné další nebyly. Co se týče popisku nemovitosti taky žádná sláva a nebojím se říct, že patřil do skupiny těch nejhorších popisků. Prostě jste o nemovitosti skoro nic nezjistili. Tak jsem nemovitost poptala přes formulář srealit a čekala až mě kontaktuje makléř. Po telefonu jsem se konečně dozvěděla nějaké bližší info o nemovitosti, jako kolik má nemovitost pokojů a čím se zde topí. Víc info, že mi bude sděleno na prohlídce. Domluvili jsme si prohlídku.

Když jsme dorazili na prohlídku, už nás makléř čekal. Provedl nás po nemovitostí. Byl to celkem pohádkář, když nám tvrdil, že když si nemovitost koupíme a zadní parcelu odkrojíme, že ji prodáme za 1.600,- m2 a víc tak jak je. Tak jak je, by byla bez sítí. A proč pohádkář? Protože my sami jsme v té oblasti koupili pozemek a měli jsme to ošacované a navíc z pohledu vlastní RK víme, že se tam prodávají pozemky za 1.250,- m2 se sítěmi.

Další krásna věc byla, když tvrdil, jak je parcela rovná. Přitom celá ulice klesá a i pozemek se svažuje. Odchylka výšky pozemku na vzdálenosti 20 m byla 0,5 metru. Což u výstavby zvedá cenu základové desky v řádu deseti tisíců. Pak nevěděl i pár dalších věcí, ale to už byly maličkosti.

Dostali jsme se k ceně. Z Srealit jsme věděli, že se dům prodává za 3.500.000,-. Jelikož víme jak to chodí, tak jsem se rovnou zeptala, kolik je rezervační poplatek nebo-li provize realitní kanceláře. Věřím, že když mi to makléř sdělil, tak mi spadla brada až na zem a koukala jsem jak sůva z nudlí. Provize byla 300.000,-. Bez 20.000,- je to neuvěřitelných 10% z ceny nemovitosti. Když si k tomu vybavím, jak se pan majitel bál, že ho obere, není se vůbec čemu divit, že jsem byla tak v šoku.

Kvalitní makléř si normálně bere mezi 3-5% podle hodnoty nemovitosti a očekávané práce. Což když si vezme 5% natáčí video prohlídky nemovitosti, dělá homestaging a spoustu dalších věcí v rámci provize. 5% je takový rozumný strop, aby na tom prodávající netratil.

Teď si vezměte – makléř má provizi ,,10%“. Na internetu jsou jen nekvalitní fotky nemovitosti z venku, zřejmě focené telefonem bez kvalitního foťáku. Popisek jedna velká hrůza a makléř velký pohádkář a spoustu věcí nevěděl. Podtrženo, sečteno, nechápu za co?!

Jediné co, tam doopravdy odvedl jsou prohlídky (jeden prohlídkový den) a pak už si jen domýšlím, že nechal udělat smlouvy a snad zajistil energetický štítek. Za to by byla dostatečná odměna i ty 3% a královská těch 5%.

Co z toho plyne? Pro kupujícího asi nic, ale pro prodávajícího? Nenechte se obírat. Chtějte pořádnou, ale ne předraženou službu. Nevěřte hned prvnímu, kterého potkáte. Radši si dejte na čas a sejděte se aspoň se dvěma nebo se třemi realitními makléři z různých realitních kanceláří. Je spousta ,,ale“ na které si musíte dát pozor, ale o tom zase příště.