• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuRady a tipy
  • Čas na čtení:1 min. čtení

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti


Koupit si vlastní dům nebo byt je důležitý krok. Musíte věnovat pozornost mnoha kritériím, na jejichž základě pak vybíráte tu správnou nemovitost. A když konečně najdete, co hledáte, čeká vás to hlavní: všechno zkontrolovat, abyste nekupovali “zajíce v pytli”. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti? 

To zásadní, co musíte bezpodmínečně ověřit, se obecně dá rozdělit do tří okruhů:


– Technický stav nemovitosti
– Právní stav nemovitosti
– To ostatní
Jestliže máte spolehlivého makléře, všechny tyto informace vám zajistí. Přesto je dobré vědět, na co konkrétně se zaměřit. Začněme prohlídkou nemovitosti, kdy zjišťujete její technický stav.

Jak zjistit technický stav nemovitosti?

Prohlídka nemovitosti vám hodně napoví, zvlášť v případě, že kupujete dům. Že je dům vlhký vám napoví mapy nebo skvrny plísně na stěnách nebo zatuchlý vzduch. Chtějte vědět, jak je řešená hydroizolace, můžete požádat i o výkresovou dokumentaci kvůli způsobu založení.  

Zvláštní pozornost věnujte střeše a stavu krovů a prstence. Výměna shnilých trámů nebo přeložení střechy koupi domu hodně prodraží. Zajímejte se i o stav komínu, vyvložkování a datum poslední revize. Pokud jde o revize, stávající majitel by měl mít všechny aktuální, ne starší než jeden rok.
Jestli si nejste úplně jistí, přizvěte si stavebního odborníka, který vám případné problémy odhalí.   

Kde získat informace o právním stavu nemovitosti?

Nejdůležitější informace o právním stavu nemovitosti zjistíte z náhledu do katastru. Najdete tam věcná břemena, zástavní práva i například oznámení o exekuci. Vždy se zajímejte o všechny tyto vklady, protože by vám v budoucnosti mohly komplikovat užívání nemovitosti. 
Jestli zjistíte, že na domě vázne zástavní právo pro banku, nemusíte se děsit. Jedná se obvykle o hypotéku, která bývá při koupi splacená nebo ji můžete převzít. 

Co ještě může překvapit?

Spokojené užívání nemovitosti vám mohou zkomplikovat sousedé. Nejde ani tak o hádavého šťourala (i když i to může být hodně nepříjemné a proto je lepší udělat si před koupí trochu průzkum), měli byste ale znát územní plán obce. Protože se občas stane, že z té krásné louky za domem budou brzy stavební parcely, nebo se plánuje před domem stavba rychlostní silnice.   

<?php echo do_shortcode(‘[rt_reading_time]’); ?>