Jak na prodej bytu nebo domu s hypotékou?


Rádi byste si pořídili vaše vysněné bydlení, ale stále ještě splácíte hypotéku na byt či dům, ve kterém bydlíte? Máme pro vás několik řešení.
Hypotéka je často na mnoho let. Na bydlení si bere úvěry stále víc lidí a častěji na delší dobu. Kvůli vzrůstajícím cenám nemovitostí, lidé nemají ani jiné možnosti. Může se stát, že se rozhodnete přestěhovat z jakéhokoliv důvodu. Pokud již vlastníte byt nebo dům, na kterém vázne hypotéka, nemusíte čekat až do doby, kdy hypotéku splatíte. Nemovitost je možné prodat i v případě, že na ni máte úvěr, který ještě nebyl doplacen.

Celý proces je ale složitější, proto si dejte pozor na to, abyste měli všechny dokumenty a další záležitosti v pořádku. Před samotným prodejem je dobré podrobně si nastudovat podmínky, které na vás čekají. Pokud máte nějaké otázky nebo pochybnosti, vyhledejte hypotečního specialistu, který vám pomůže.

Prodej takovéto nemovitosti může být zdlouhavý, a proto o této skutečnosti informujte banku co nejdříve.

Jak tedy prodat dům nebo byt s hypotékou? Existují 3 možnosti:

1. Kupující zaplatí hypotéku

Nejjednodušší a nejrychlejší je prodat svou nemovitost někomu, kdo má na účtu celou požadovanou částku. Po uzavření rezervační smlouvy se nabízená částka rozdělí na dvě části. Jedna pokryje zbytek úvěru, druhá jde vám jakožto prodávajícímu. Placení bývá nejčastější přes bankovní nebo advokátní úschovu. Dále je potřeba podat návrh na výmaz zástavního práva na katastru nemovitostí, po zaplacení se na katastru musí vyřešit také změna vlastnictví.

K prodeji nemovitosti zatížené hypotékou, vždy potřebujete souhlas banky.

2. Vlastní hypotéka

Přestože úrokové sazby v poslední době opět mírně rostou, je pravděpodobné, že budou nižší než u dříve sjednané hypotéky. V tomto případě se nabízí dvě možnosti. Buď si vezme hypotéku u stejné banky jako prodávající, nebo si zvolí bankou jinou.

Hypotéka u stejné banky
Banky v takovémto případě nepřichází o klienty a částku jen splácí někdo jiný. S převodem nemovitosti je méně starostí. Není totiž nutné řešit zástavu, odpadá také část poplatků.

Hypotéka u jiné banky
Problém nastává v momentě, kdy si kupující sjedná výhodnější hypotéku u jiné banky. Důležité je nejdříve získat vyčíslení zůstatku hypotečního úvěru. Původní banka musí souhlasit s tím, aby nový poskytovatel hypotéky také měl zástavní právo k nemovitosti. následně už je postup velmi podobný, jako když má kupující peníze na splacení kompletního úvěru.

3. Převod hypotéky na kupujícího

S ohledem na růst cen nemovitostí jen málokdo má k dispozici tolik peněz, aby zaplatil celou cenu nemovitosti. Při této variantě se vyhnete poplatkům za předčasné splacení.

S tímto krokem musí souhlasit jak kupující a prodávající, tak také banka. Nový majitel nemovitosti přebírá hypotéku přesně tak, jak jste si ji sjednali.